Cine Suntem

Context

Conform primului raport care trateaza in mod exclusiv gradul de fericire al diferitelor state, emis de Organizatia Natiunilor Unite in 2012, Romania este cea mai nefericita tara din Europa.

Viziunea

Viziunea noastra este o societate in care studiul si practica fericirii sa fie o preocupare constanta atat in organizatii cat si in scoli si gradinite; asfel incat fiecare sa poata avea sansa de a deveni mai constient, mai prezent si mai responsabil in crearea propriei vieti.
Ne dorim ca fiecare sa aiba posiblitatea si alegerea de a-si gasi pasiunea pentru viata si vocatia proprie.

Misiunea

Misiunea Asociatiei Initiativa pentru Fericire este cresterea scalabila a gradului de fericire din Romania, folosindu-ne de concluziile si studiile domeniilor dedicate din psihologie, printre care:

• Psihologia pozitiva fondata de Dr. Martin Seligman, profesor in cadrul Pennsylvania University
  • Concluziile stiintifice ale Dr. Dan Gilbert, profesor in cadrul Harvard University
  • Descoperirea starii de flux realizata de Dr. Mihaly Csikszentmihalyi, profesor in cadrul Berkley University
  • Cercetarile extinse ale Dr. Ed  Diener, profesor University of Illinois
  • Informatiile oferite Dr. Sonja Lyubomirsky, profesor California University
  • Studiile Dr. Richard Davidson, profesor la Wisconson - Madison University

Evenimentele prin care transmitem informatiile oferite de oamenii de stiinta enumerati sunt:

• Difuzari de documentare pe tema fericirii sau subiecte adiacente
  • Organizarea de dezbateri
  • Organizarea de ateliere de lucru si conferinte

Ne adresam in mod special membrilor comunitatii cu varste intre 25 si 45 de ani, elevilor de liceu si studentilor.

Efectele programelor noastre sunt:

• Intelegerea importantei fericirii si legatura ei cu succesul in viata
  • Cresterea gradului de empatie a participantilor
  • Cresterea tolerantei sociale, indiferent de etnie, religie, statut social sau financiar, apartenenta politica sau orientare sexuala
  • Constientizarea importantei responsabilitatii sociale